Preliminary Program

Download the program

Tuesday, October 8: Technical visit

Wednesday, October 9

9:00 – 9:15      Conference Opening

9:15-10:45      Session1: Smart Planning

Coffee break

11:15-12:45    Session 2: Smart Tunneling

Lunch

14:00-16:00    Session3: Smart Infrastructures

Coffee break

16:30 –18:30  Session 4: Resilient infrastructures I

19:30 – 23:00: Gala dinner

Thursday, October 10

8:30 – 10:30    Session 5: Smart Geotechnics I

Coffee break

11:00 – 12:30  Session 6:  Smart Geotechnics II

Lunch

14:00 – 16:00  Session7: Smart Infrastructures – Water & Energy

Coffee break

16:30 – 18:30  Session 8: Resilient infrastructures II

Session 1:  Smart Planning

  • Han ADMIRAAL “Urban integrated underground spaces” (Invited lecture)
  • Monique LABBÉ “Underground space: at the crossroads of technical and social disciplines  (Invited lecture)
  • Katia LAFFRECHINE “Urban underground spaces: functional and multidisciplinary approach” (Invited lecture)

Session 2: Smart Underground Space

  • Geoffrey LEVERMORE “ More smart underground space and infrastructure to mitigate and adapt to climate change” (Invited lecture)
  • Xiongyao XIE “Smart Technology for Settlement Control Towards Zero Deformation Shield Tunneling” (Invited lecture)
  • Jingfeng WANG “Progresses on intelligent construction and operation maintenance of urban under-lake tunnels”(Invited lecture)

Session3: Smart Infrastructures I

  • Sebastien STORMACQ « Smart Cities in the cloud” (Invited lecture)
  • Xiaojun LI “Underground space development with digital and smart services” (Invited lecture)
  • Isam Shahrour « Use of the smart city concept for underground space resiliency » (Invited lecture)
  • Federico Foria; Ricardo Ferraro; Gabriele Avancini; Esther Peticchia; Gabriele Miceli “ARCHITA: an innovative multidimensional mobile mapping system for tunnels and infrastructures”

Session 4: Resilient infrastructures I

  • Marwan Al HEIB « Pros and cons of smart valorisation and re-use of abandoned underground cavities » (Invited lecture)
  • Haiping Yuan, Biaohua Le, Yubo Wang, Chenghao Chen, Hanbing Bian “Study on Risk Classification of Goaf Based on RS-SVM”
  • Khalid El Ghazouli; Jamal El-Khatabi; Isam Shahrour; Aziz Soulhi “Comparison of M5 Model Tree and Nonlinear Autoregressive with eXogenous inputs (NARX) Neural Network for urban stormwater discharge modelling”
  • Fadi Chaaban; Hanan Darwishe; Jamal El-Khatabi “A Semi-Automatic Approach in GIS for 3D Modeling and Visualization of Utility Networks: Application for Sewer & Rain Networks”
  • Hichem Yakoub Khemmal; Azzedine Hani “Standardized system for evaluating groundwater pollution”

Session 5: Smart Geotechnics I

  • Guobo Wang, Jiaohao Mu, Yanbin Fu “Seismic response study of adjacent space curved tunnel group”
  • Hicham Alhajj Chehade; Marwan Sadek; Daniel Dias; Fadi Hage Chehade “Optimization of sensors locations in internal stability analysis of Geosynthetic-reinforced earth retaining walls”
  • Hui Lee; Wei-zhong Chen; Xian-jun Tan; Qiao-chu Yang; Xiao-gang Wang “Investigation of rock bolting for tunnels based on an efficient CATIA-ABAQUS model”
  • Nguyen Thu Huyen “Stabilisation and erosion control on slopes”
  • Weizhong Chen; Luyu Wang; Xuyan Tan; Jiang Lei “An integrated approach for jointed rock slope stability analysis using stochastic discrete fractures: A case study in mountainous area”

Session 6:  Smart Geotechnics II

  • Jean-Michel PEREIRA “Big data and Machine Learning in geotechnical engineering:where are we? what’s next?” (Invited Lecture)
  • Yanbin Fu, Jia Yuan, Junsheng Wen “Numerical analysis on cone penetration test in sand using smoothed particle hydrodynamics method”
  • Zohra Boutaraa “Effect of the geotextiles reinforcement area on the stabilization of soil deformations in Chlef city (Algeria)”
  • « Huayan Yao and Jingfeng Wang “Disturbance effect analysis of pipe jacking construction based on failure approach index”

Session 7: Smart Infrastructures – II

  • Reza TAHERZADEH “How to govern the main challenges in the conceptual design of a metro project”  (Invited lecture)
  • Michel GÉRARD and Charles-Edouard DELPIERRE « Utility corridors for sustainable cities” (Invited lecture)
  • Makram Abdellatif; Julien Chamoin; Didier Defer “A thermal control methodology based on a predictive model for indoor heating management”
  • Pavel Vitliemov, Daniel Bratanov, Milko Marinov “An approach to design a distributed knowledge-based platform for energy efficient cities”
  • Abdallah AL Naemi & Isam Shahrour “Transformation of the water system of the Education City in Doha into a smart water system”
  • Elias Farah; Amani Abdallah; Isam Shahrour “Prediction of water consumption using Artificial Neural Networks modelling (ANN)”

Session 8: Resilient infrastructures II

  • Azzedine Hani “An Effective Approach for Land Use Management in the Palestinian territories”
  • Hanbing Bian “Smart monitoring system for risk management in the underground space”
  • Samah Jabari, Isam Shahrour, Jamal El-Khatabi “Use of Risk Analysis for Water Security Assessment”
  • Ahmed Kaddioui, Isam Shahrour, Ahmed El Oirrak “Uses of Augmented reality for urban utilities management”
  • Rania Wehbe, Isam Shahrour “Use of BIM and Smart Monitoring for buildings’ Indoor Comfort Control”